בחירת גוון לצביעת הבית

בחירת הצבעים עליהם יתבסס קונספט עיצובי דורשת חשיבה מרובה: מה משדר הצבע? כיצד ישתלב עם שאר החללים בבית? כיצד נשלב אביזרים על מנת ליצור שיווי משקל צבעוני? כאשר עוסקים בצבע לא פעם ישנו חשש קל ותהייה לגבי אותה בחירה סופית של גוון אחד או סקאלה שלמה. לצבע חשיבות רבה בעולם בו אנו חיים. צבע יכול לשנות דרכי חשיבה, להשפיע על הדרך בה אנו פועלים, להעלות רמת לחץ דם או להגביר תיאבון. אנו משתמשים בצבעים כדי לסמן תנועה בכבישים, להבליט מוצרים ובכלל, צבע נמצא בכל מקום בו מביטות עינינו.

17

הצבעים שמסביבנו, מעבר למבטאי טעם אישי, הם גורם בעל השפעה לא מועטה על מצב הרוח ועל התחושה שלנו בחלל. הם מהכלים הדומיננטיים ביותר שבידינו כדי לתת ביטוי לאישיות ול"אני הפנימי" שלנו.

פלטת הצבעים הנבחרת לבית המגורים שלנו היא שחקן מפתח ביצירת מראה כולל כחלק ממגוון פריטי עיצוב הבית ובהדגשת היופי של ריהוט הבית שבחרנו.

חשוב מאוד לא לחשוש מבחירה מסוימת של צבע. הצבעים כולם נפלאים מלאי אנרגיה ,כולם מעבירים תחושות ורגשות.

ניתן בקלות לשדרג את חללי הבית בעזרת צבע, הצבע מזמין אוירה שיוצרת תחושה נעימה . עם מעט צבע, דירה מקבלת חן, משרד הופך ממשעמם לאטרקטיבי, חדר קטן צר ומחניק יכול להראות גדול ומרווח יותר והול גדול יכול להפוך לחלל מחבק ונעים.

לצבע 6 תפקידים עיקריים בעיצוב פנים:

1. צבע קובע אווירה רגשית בחלל: עליזה, קודרת, רצינית וכו' .

2. צבע מסייע ביצירת תדמית החלל : יוקרתי, אלגנטי, רגשי, משפחתי וכו'.

3. צבע מסייע ביצירת התחושה שבחלל: חלל צר וגבוה, נמוך ורחב, היקפי וכו'.

4. צבע מסייע במיקוד/ הסחת הדעת מפרטים ארכיטקטוניים.

5. צבע יכול לסייע בהגדרת חללים: פיצול החלל או איחוד מספר חללים ליצירת אחדות ורצף.

6. צבע הוא כלי לביטוי עצמי.

רגע לפני שניגשים לבחירת הצבעים, עלינו להבין לעומק, מעבר לתפיסה שלנו של אוהב/ לא אוהב, מה מסמל הצבע, כיצד הוא נתפס אוניברסלית ממחקרים שנעשו ומה הוא משדר.

הצהוב זהו צבע שמייצג חוכמה ואינטלקט, יכולת שכלית ובהירות מנטלית. שמחה אושר ואופטימיות. בבית, אפשר לצבוע בצהוב רך חדרי ילדים. כמו כן, מומלץ לעשות בו שימוש בריפודים, אבזריםם ודקורציה, בעיקר בגוונים החמים של הצהוב. יש להבחין בין צהוב חרדלי לצהובים הרוויים והלימוניים.

yellow

הכחול הוא צבע שמשדר שלווה, רוגע, שקט, השראה ורגישות. זהו צבע קלאסי לשימוש בחדרי שינה ובקליניקות טיפוליות. הדעה הרווחת היא שזהו צבע קר אך כל זאת נכון בהתחשב באיזה כחול נבחר, האם מעושן, או לאו.

blue

הירוק הוא צבע המייצג סביבה, ריפוי, חיות, צמיחה והתפתחות. בהיותו הצבע שמיוחס ליסוד העץ, משמעותו חיוניות וגדילה. זהו צבע מצוין למשרדים. הוא מתאים לאנשים בעלי חזון, אנשי כספים,, כלכלה, מחשבים והי-טק. הירוק גם מייצג לידה והתחלה, לכן אפשר לעשות בו שימוש בחדרי ילדים. הירוק גם מייצג את תחום הבריאות וניקיון, לכן בחדרי רחצה השימוש בו יהיה נכון ומכוון.

green

הסגול – משדר מלכותיות יוקרה וחוכמה, מאפשר משחק וערב רב של גוונים מאותה קטגוריה, ללא התנגשות ביניהם.

purple

האדום הוא הצבע של יסוד האש, שמסמל חיים, שפע ומזל. האדום הוא צבע מאוד דומיננטי, ממריץ מעורר, מתחלף. צבע המשדר תשוקה, האדום הוא הצהרה ומייצר דרמה, לכן נעשה בו שימוש במקומות ציבוריים ודינמיים, כגון מסעדות אוכל מהיר. אולם בבית הפרטי שלנו, ננקוט בזהירות יתר בשימוש בצבע האדום. אפשר להוסיף אותו לחדר השינה בפריטים דקורטיביים קטנים בצבע אדום.

red

הכתום, הוא אדום וצהוב שחברו להם יחדיו. והוא מייצג שמחה ואופטימיות, לכן הוא נפלא לשימוש בעיצוב פנים. זהו צבע חי ואנרגטי, שמעורר תקשורת חברתית ואינטראקציה בין אנשים. הכתום ידועע כגוון המטפל במצבי טראומה והוא צבע מזמין ידידותי וחם.

orange

הורוד – הוא צבע שעד לאחרונה נתפס כגוון מאד נשי. כיום, הוא כבר לא רק לנשים. הוורוד משדר רכות ושובבות ומסמל אהבה. בחללים מלאי תעוזה ואלגנטיות נמצא אותו משתלב מצוין עם שחור לבן וזהב.

pink

הלבן – מסמל במערב תמימות וטוהר. זהו צבע המייצג בתוליות, שלמות ושלווה. בשנים האחרונות השכלנו להבין כי ישנם מאות גוונים שאינם גווני "לבן" במהותם אלא בעלי נוכחות ותפקיד מהותי בעיצוב.. גווני אבן, גווני חול, גווני ים, גווני אדמה, גווני צמר ועור, ובקיצור גוונים של הטבע המאפשרים עומק ומימד נוסף בחלל בזכות אותו גוון בהיר ונעים. הלבן על כל רבדיו ישדר ניקיון ורעננות ויהווה מצע לפלטת גוונים רחבה ומעניינת.

white

השחור במערב הוא צבע שמשמעותו דואלית: אבל ומוות, אך גם אלגנטיות ויוקרה. ישנן תרבויות במזרח בהן הלבן הוא דווקא הגוון המסמל אבל ואילו השחור משדר עוצמה, רשמיות, תחכום ומסתורין.. השחור תופס תאוצה נרחבת גם בצביעה וגם באלמנטים בעיצוב הבית.

black

האפור יגרום לנו להרגיש יציבות, סוג של ביטחון ובגרות מסוימת והיתרון הגדול של הגוון האפור הוא שהוא ישתלב בכל סגנון עיצוב בהתאמה לבחירת האפור הנכון.

gray

18

טיפים לבחירת גוונים:

חשוב לא לחשוש משילובי גוונים ולנסות לצאת מהקיבעון של לבן ושמנת. גוונים בטונים כהים מעט מלבן שבור שאינם מכהים ולא מקטינים את החלל.
כאשר בוחרים גוון תמיד חשוב לזכור שהוא יראה שונה בצירופים עם גוונים שונים. אין לכך חוקיםם ברורים ונוקשים אך כדאי לשים לב שצבעים משלימים זה את זה או יוצרים ניגודים עזים. צבעים צורמים כמו ורוד עז וחום בהיר, שמקור שניהם באדום מדגישים אחד את משנהו אך על משטחים גדולים הם כמעט תמיד יתנגשו.
כאשר רוצים ליצור הרמוניה בחלל משתמשים בצבעים דומיננטיים בכמות קטנה, מפני שאחרת הםם ישתלטו ויכבידו על החלל. בחירה בין חלל הרמוני לחלל לא הרמוני תושפע ממספר גורמים: הפונקציה שאותה ממלא החלל, שטחו, כמות האור הטבעי שיש בו, זמן השהייה בחלל וכמות הרהיטים.
בבחירת צבעים ניתן לבחור או במשפחה של צבע אחד, או צבעים ניגודיים, או צבעים משלימים – קיימותת הרמוניות שונות ורבות של גוונים.
בתחום הצבע מקובלת החלוקה לצבעים חמים וקרים. החמים מבוססים על טונים של גווני האדום, צהובב וכתום והקרים על טונים של ירוק וכחול. חללים הצבועים בצבעים חמים יהיו בדרך כלל מזמינים וישרו תחושה של נוחות ואילו חללים הצבועים בצבעים קרים יהיו מתוחכמים ו"רעננים" יותר וישדרו אווירה של שלווה ורגיעה.
לסיכום, צעד אחר צעד, בחירת גוון לחלל

צעד 1- בחרו את הצבע שאתם הכי אוהבים.

צעד 2- הוסיפו נקודות אור בהירות וכהות, כלומר הבהירים והכהים מתוך דף הגוון הנבחר במניפה.

צעד 3- הוסיפו גוונים/ חומרים חמים וקרים, ליצירת מראה מגובש קרי: עץ, ברזל, אבן, בטון, טייח, טקסטיל.

צעד 4- הוסיפו נקודת צבע ממש משמעותית כקיר צבוע או אלמנט עם צבע מודגש- לדוגמה: קיר כוח, או גוף התאורה המרכזי בחלל.

יש לזכור ליהנות גם מהדרך ולא רק מהתוצאה,

בהצלחה!