לא על הקיר לבדו

האם חשבת לאחרונה על התקרה שבביתך? במקום העבודה שלך? סביר להניח שלא… לפני המון שנים, בהיסטוריה הרחוקה, נחשבו תקרות מעוצבות לחלק בלתי נפרד מתכנון החלל והן אלו שהעניקו את הזוהר והקסם למבנים. התכנון המודרני לא בהכרח רואה בהן יעד עיצובי והן קצת נשכחו וקיבלו מראה סתמי חסר ייחוד וגוון, אך בשנים האחרונות חוזרת התקרה למקום של כבוד וזוכה להתייחסות ארכיטקטונית, הן בשל זיהוי הפוטנציאל הפונקציונלי הגלום בה, כמו למשל, לצורך הצנעת תשתיות שמחייבת כיסוי כלשהו והן כאלמנט עיצובי בפני עצמו המעשיר את החלל בנוכחותו.

תקרות 1

שימוש בתקרה כאלמנט ארכיטקטוני – עיצובי נפוץ מזה זמן בחללים ציבוריים כקניונים, מועדונים, מסעדות וכיו"ב, ומשם הוא חודר לאחרונה גם לתחום העיצוב של בתים פרטיים.

תקרה 2

לגווני הצבע השונים השפעה רבה על ההרגשה שהם יוצרים, מכאן שהתאמתם לסביבה חשובה גם כשמדובר בצביעת התקרה. הגוונים משפיעים גם על מראה החלל והם יכולים "להוסיף" או "לצמצם" אור, "להגביה" או "להנמיך". לגוונים בקירות ידוע שיש השפעה על החלל האווירה, הסגנון והפרופורציות תלויים בצבעים השולטים וכך גם יש השפעה לגוון בתקרה. השפעת הגוון מורגשת בעיקר על פרופורציות החלל ב"זכות" תעתועי ראייה: נהוג לחשוב כי כאשר התקרה והקירות בהירים, החלל נראה גדול יותר וגבוה יותר. מדובר במיתוס משום שלגוון כהה ישנה היכולת לייצר עומק ותחושה של אינסוף, לכן, תקרה כהה לא בהכרח נותנת אשליה של חלל נמוך, אלא פותחת את המרחב כלפי מעלה.

תקרה 3

אם שחררנו את התפיסה של תקרה לבנה נוכל תמיד לשדרג את העיצוב בגוון כהה היוצר מהפך בחלל. הוא יכול לחזק מראה מודרני וחד או מראה אלגנטי וחם. בכל מקרה התוצאה דרמטית ומעוצבת. תקרה שחורה הזולגת מעט לקירות החלל מעניקים מראה שאין שני לו, כגון EXTRA BLACK ,NTC096, IS0487IS0501 ,IS0536.

השפעה רבה יש לבחירת הגוון אך גם לבחירת הגמר איתו נצבע. אם נבחר בגימור משי עם רמת ברק קלה נקבל תוצאה מרהיבה, שימוש במוצר באקווניר ובבחירת גוון כהה ועמוק נקבל מראה לחדר השמור למגזינים מחו"ל וזאת רק בשימוש נועז בצבעוניות וגמר.

תקרה 4

בבתים פרטיים רבים לאחרונה נפוץ לצבוע את התקרה באותו גוון של הקירות ובכך מעניקים מראה מעוצב המשכי של הקיר והתקרה. הגוון הנבחר בדרך-כלל לבן עם נגיעה כלשהי, "לבן שבור" וכל אחד בוחר את הגוון המתאים לו ולסגנון ביתו: שמנות עם נטייה צהובה NWC020, לבן בנגיעה אפורה NWC041 לבן בנגיעה ירוקה NWC050 ועוד.. כשהדגש הוא נגיע הקטן של צבע בתוך הלבן.

תקרה 5

כמובן שיש חשיבות גבוהה גם לתכנון התאורה בתקרה, תאורה מנקודת מרכזית בחלל "תציף" את החדר באור לעומת תאורות נקודתיות מהקירות.

תאורת קיר הפונה כלפי מעלה תרים ותגביה את התקרה לעומת תאורת קיר הפונה כלפי מטה.

תקרה 6

אז מה שנדרש הוא מעט תעוזה, טיפה קטנה של דמיון ושעה של עבודה, חדר השינה, הסלון, חדר העבודה או כל חלל אחר בבית, יהפכו להצגה שאין שנייה לה, כמו תמונה הלקוחה ממגזין השראה, יתקבל חדר מעניין, מרגש ומלא.

תקרה 7

נירלוט נעים!