6 שלבים שיהפכו את צביעת הבית למהנה

אז מה השלבים של צביעת הבית? מה נכון לעשות ואיך עוברים את התהליך בקלות יחסית. נירלט מציגה לכם כאן את כל התהליך, הטיפים, והפתרונות לנירלוט קל ואפילו מהנה!

האביב הוא זמן בו רבים בוחרים לצבוע את הבית כחלק מההכנות והניקיונות לערב החג. צביעת הבית היא הדרך היעילה ביותר לחידוש וריענון הבית במהירות וללא הוצאות כבדות. צביעת הבית מקנה תחושת התחדשות וניקיון שלא דומה לשום שינוי אחר שנעשה בחלל. צבע מידית משנה את התחושה בחלל וממלא באנרגיה.

1. השלב הראשוני בתהליך של צביעת דירה הוא בחירת הצבע והתאמה נכונה של הגוון לחללי הבית השונים. בחירת צבע לקירות הבית היא משימה לא פשוטה, איך מייצרים הרמוניה בין העיצוב הקיים לצבעים החדשים? איך מתאימים גוונים? מה מתאים לבית שלי? ועוד ועוד שאלות. אז איך בוחרים צבע לבית?

מניפת הצבעים היא אמצעי עזר מעולה לבחירת צבעים לבית ונוכל למצוא אותה בכל חנות צבע באשר היא ובנוסף, נוכל להיעזר במניפת הצבעים באתר נירלט. מניפת הצבעים כוללת מגוון רחב מאוד של צבעים על כל הגוונים שלהם – הבהירים, הכהים, העזים והניטראליים כאחד. בכדי להשתמש במניפת הצבעים בחוכמה נפרט כמה כללי בסיס שיוכלו לנו לסייע להשתמש נכון בה:

  • מניפת הצבעים מורכבת ממספר רחב של סטריפים. בכל סטריפ צבע גוונים שונים, כאשר שתי הקוביות הראשונות שהן כהות יותר תמיד ילכו יד ביד עם הטונים הבהירים יותר בסוף הסטריפ.

  • סטריפים במניפה שסמוכים זה לזה ממוקמים כך מסיבה מסוימת. לרוב, הצבעים בסטריפים הסמוכים זה לזה גם הם יעבדו יחד. כך למשל נוכל לראות מיקום של משפחת החומים לצד משפחת הירוקים בסטריפים שיוצרים מראה טבעי שהולך יד ביד.

  • אם ברצוננו לבחור בצבעים עזים וכהים גם פה נוכל להיעזר במניפת הצבעים וללכת על סטריפים סמוכים זה לזה או קוביות צבעים באותו סטריפ שהן כהות יחסית. נוכל לשלב צבע כהה בסטריפ עם הצבע הבהיר בסוף הסטריפ בכדי לעדן את הבחירה בצבעים וליצור קונטרסט נכון ונעים לעין.

  • שילובים מומלצים ניתן למצוא גם באתר נירלט או להגיע למרכז נירלט שבדן דיזיין סנטר שהקומה התחתונה ולקבל יעוץ התאמת גוונים וטקסטורות ממומחה צבע.

700x350_05

בכדי לבחור צבע לבית בצורה שקולה ונכונה וליהנות מהתוצאה בסופו של יום נצטרך לקחת בחשבון את כל האלמנטים העיצוביים בבית טרם נבחר את הגוונים הרצויים לקירות. כלומר, ניקח בחשבון את צבע ומרקם הריצוף, הפרופילים, הריהוט וכו' בכדי לבחור צבע לקיר. לדוגמא, אם הגוון של הריצוף הוא אפור, הפרופילים תכלכלים והספה בסגול מעושן נוכל למצוא גוון כללי שיתאים לאלו כמו אפור בהיר. ניתן לגשת לחנות צבעים שתפרוש בפניכם את כל הצבעים ותקל על הבחירה וההשוואה בין צבע אחד לאחר. בסופו של דבר התמקדו בכ-5 גוונים מנחים להמשך העבודה.

מה שהכי חשוב זה ללכת עם הקו העיצובי המתאים לך ולא לנסות לחקות מגזינים וקטלוגים. יצירת אמירה ועיצוב אישי היא זו שתגרום לשביעות רצון המירבית.

700x350_02

החלו לנפות את הצבעים שלא רלוונטיים בתום התהליך ותגלו כיצד הצבעים שבחרתם יכתיבו את הטון לכל שאר פריטי העיצוב בבית.

 טיפ! צבע עז לא חייב לבוא על הקירות, הוא יכול להשתלב בחלל דרך אקססוריז.

ניתן גם להסתייע במומחי צבע שבמרכז נירלט שבדן דיזייין סנטר או באיש מקצוע לעיצוב בצבע, בין אם מדובר במעצב פנים ובין אם מדובר באיש המכירות בחנות הצבעים.

בנוסף, תוכלו להיעזר ביועץ הגוונים הדיגיטלי אשר נמצא באתר נירלט. מדובר על מערכת חדשנית ובלעדית בשוק הישראלי. המערכת מאפשרת ללקוח לתאר את החלל אותו הוא רוצה לצבוע, לעלות תמונות ולקבל תוך 48 שעות המלצות של יועצי צבע לגוונים בהתאם לחדרים אותם הוא ביקש לצבוע וכל זה בלי לצאת מהבית…

2. שלב הבא הוא התחלת התהליך לקראת הצביעה בפועל, אך רגע, לפני צריך להחליט האם לצבוע את קירות הבית לבד, או שמא כדאי לקחת לשם כך מישהו מקצועי?

ההחלטה באם לצבוע את החדרים בבית על ידי איש מקצוע או באופן עצמאי תלויה במספר גורמים כאשר הבולט בהם הוא נושא התקציב. צביעה עצמאית אמנם חוסכת בעלויות בצורה משמעותית, אך צריך לזכור שזו מלאכה שלפעמים לא קלה וחשוב להבין את המחויבות שהתהליך דורש, על-מנת שבסוף לא נמצא את עצמנו חוגגים את החג בבית חצי צבוע. בסופו של דבר ההחלטה היא מאוד אישית ותלוייה כאמור, בתקציב, במוכנות ובניסיון הטכני שיש לכל אחד מכם.

700x350_04

3. השלב הבא הוא התאמת הצבע, שזה אומר החומר הנכון לצביעה (בשונה מבחירת גוון)

כמה מטרים רבועים ניתן לצבוע בליטר אחד של צבע? האם לצבע יש כושר הסתרה גבוה?  תשובות לשאלות אלו צריכות להשפיע על תהליך בחירת הצבע.

עבור קירות פנים נרצה לבחור צבע אקרילי שהינו צבע לצביעת קירות על-בסיס מים, איכותי, עמיד לאורך זמן, בעל כושר כיסוי והסתרה עם רחיצות גבוהה. את הצבעים האקריליים ניתן גם לגוון בכל גווני המניפות.

אך ראשית חשוב להכיר מושגי בסיס בעולם הצביעה, שיקלו עליכם את הבחירה:

כושר כיסוי: חשוב לוודא שלצבע שאתם בוחרים יש כושר כיסוי והסתרה גבוהים, הנתון הזה מצויין על-גבי האריזה. ככל שכושר הכיסוי יותר גבוה, כך תזדקקו לכמות קטנה יותר של צבע לצביעת הקיר. כך גם לגבי כושר ההסתרה – ככל שכושר ההסתרה גבוה יותר, נדרשות פחות שכבות לקבלת תוצאה מושלמת. אם תשימו לב לנתונים אלו בבחירת הצבע, עלויות החומר יפחתו. סדרת נירוקריל EXTRA של נירלט מצטיינת בכושר כיסוי והסתרה גבוהים במיוחד ולכן משתלמת יותר עבורכם.

רמת הגימור של הצבע: ניתן למצוא רמות גימור שונות בהתאם לטעם האישי שלכם. כל רמת גימור תקנה לקיר מראה שונה ומיוחד. ניתן למצוא צבעים בגימור מט במיוחד, מט, מהודר, משי ומבריק. ככל שרמת הברק של הצבע גבוהה יותר, כך רואים יותר את הפגמים בקירות ולכן נדרשת הכנה טובה יותר של הקיר, עם רוק בונד – שפכטל אמריקאי מבית נירלט, טרם הצביעה.

700x350_nirokril_extra

רמת רחיצות: צבע רחיץ הוא צבע שניתן להסיר ממנו לכלוכים בקלות מבלי לפגום בצבע שעל הקיר. כאשר אנחנו צובעים חדר או חלל שקירותיו נוטים להתלכלך, לדוגמא חדרי ילדים, מסדרונות ומטבחים, בחירת צבע אקרילי איכותי בעל כושר רחיצות גבוה היא חשובה במיוחד. כל המוצרים בסדרת נירוקריל EXTRA הם צבעים רחיצים העומדים בקרצוף, ניתן למצוא גם צבע עמיד בקרצוף כבד כמו נירוקריל משי EXTRA.

תווי תקן: חשוב לחפש תווי תקן שמוענקים למוצרים על-ידי מכון התקנים הישראלי. תווים אלו מאשרים כי הצבע הוא איכותי ועבר את כל הבדיקות הקפדניות ביותר בשוק.

חומרים ידידותיים למשתמש ולסביבה: חפשו את התו הירוק של מכון התקנים הישראלי ואת סימון ה- LOW VOC. תווים אלו מעידים כי הצבע בצורתו הסופית וגם בתהליך הייצור שלו לא פגע בסביבה, צבע על בסיס מים שאינו פולט לאוויר חומרים המסכנים את המשתמש או סביבתו.

סדרת צבעי הקירות נירוקריל EXTRA של נירלט, הינה סדרה הכוללת מבחר צבעים אקריליים איכותיים, כאשר השוני בניהם מתבטא בעיקר ברמת הגימור (מט במיוחד עד מבריק) על הקיר. כל סדרת נירוקריל EXTRA הינה עמידה לאורך זמן, בעלת כושר כיסוי והסתרה גבוהים.

חשוב לדעת! כל קיר שנצבע לראשונה, קיר שצבוע בסיד או קיר שעבר תיקונים (כמו סגירת חורים), זקוק לשכבת פריימר (צבע יסוד) לפני צביעת שכבת הצבע העליונה. פריימר מהווה בסיס אשר מבחינה כימית מאפשר הצמדה טובה וחזקה יותר של הצבע לתשתית הקיר.

4. השלב הבא לאחר בחירת הגוון והצבע הוא חישוב הכמויות

על-מנת לחשב את כמות הצבע שצריך לצביעה, יש לחשב קודם כל את סך שטח קירות החדר / החלל המיועד לצביעה (חשוב להפחית את שטח המפתחים – חלונות ודלתות). לאחר מכן יש לקרוא את המידע על אריזת הצבע, בכדי להבין כמה מ"ר מכסה ליטר של צבע.

יש לחלק את שטח החלל לצביעה בכמות הכיסוי לליטר (בהתאם למה שרשום על-גבי אריזת הצבע) ולקבל את גודל האריזה הנדרשת לצביעת החלל. באתר נירלט בעמודי המוצר תוכלו להיעזר במחשבון הכמויות אשר יחשב עבורכם בקלות את הכמות הנדרשת עבור הצבע שבחרתם. עכשיו, כשאתם יודעים מה הגוונים, איזה סוג צבע ומה הכמות הנדרשת, תוכלו לגשת לחנות הקרובה לביתכם ולרכוש את הצבע. לפריסת החנויות לחצו כאן

5. הגענו לשלב של הכנת השטח לקראת הצביעה

מלאכת הצביעה צריכה להיות על גבי קיר חלק, לצורך כך יש להסיר מדפים, תמונות וכל חפץ וקישוט שעשוי להפריע. את המפסקים והשקעים רצוי להסיר בעזרת מברג, על מנת לבצע את הצביעה ביסודיות ובאופן איכותי. על מה שלא ניתן להסיר מדביקים מסקנטייפ על-מנת למנוע ליכלוך. את קו הפנלים וקוי החיבור בין הקירות והתקרה, דואגים לכסות במסקנטייפ מאותה סיבה בדיוק – מניעת זליגת צבע לאיזורים מחוץ לטווח הקיר הרצוי. על הרהיטים נגן באמצעות כיסוי ניילון והזזתם למרכז החדר. בנוסף, מומלץ לכסות את הרצפה בניילון או בקרטון גלי, זה יחסוך לכם הרבה זמן ניקיון לאחר הצביעה.

במידה וישנם חורים או סדקים קלים הדורשים תיקון, ניתן למלאם בעזרת פרוסימו – מרק משחתי מוכן לשימוש לתיקוני חורים ופגמים בקירות פנים. לאחר שהפרוסימו התייבש יש לצבוע בפריימר את המקומות בהם השתמשנו בפרוסימו ניתן להשתמש  בפריימר S – צבע יסוד על בסיס מים לחיזוק התשתית לפני יישום צבע עליון אקרילי.

טיפ! מומלץ להחליש מעט את המסקנטיים בכדי למנוע ירידת צבע לאחר הסרתו. ניתן להחליש אותו על-ידי הדבקה והסרה על בגד מספר פעמים טרם ההדבקה על הקיר.

700x350_03

6. בשעה טובה הגענו לשלב הצביעה

לפני שמתחילים לצבוע את התקרה או את הקיר, ראשית יש לצבוע את הפינות. יש להשתמש במברשת צרה-בינונית, 5-7 ס"מ, להתחיל לצבוע ממרחק של 15 ס"מ מכל צד, פנימה לכיוון הפינה. אם אתם משתמשים באותו הצבע לצביעת תקרה וקיר, הרי שעליכם לצבוע את הפינות של התקרה עם הקירות באותו אופן שהייתם צובעים פינה של קיר עם קיר. אם אתם צובעים את התקרה בצבע אחר או בסיד, התחילו בצביעת התקרה ואז עברו לצביעת הקירות. שימו לב שצריך לנהוג באותו האופן לגבי משקופים, מזגנים, מדפים, או כל אובייקט שנמצא על הקיר: לוקחים מברשת קטנה יחסית וצובעים בעדינות מסביב לפני שמתחילים לעבוד עם רולר או מברשת צבע גדולה ורחבה.

יש להקפיד ולבחוש היטב את הצבע שבמיכל, הן לפני תחילת העבודה והן בזמן העבודה. כשצובעים חדר מומלץ להתחיל מלמעלה ולרדת כלפי למטה בסדר הבא: תיקרה, קירות, דלתות, משקופים ורהיטים.

טיפ! לפני שטובלים מברשת חדשה בצבע, מעבירים את האצבעות דרך המברשת בכדי להסיר ממנה את השערות הרופפות הנוטות להישאר על הקיר בעת הצביעה.

טובלים את המברשת עד לשליש הגובה של המברשת ומחזירים את העודפים על שולי המיכל, עדיף להחזיק את המברשת כפי שמחזיקים עט. בעת הפסקה מלאכת הצביעה בצבע על בסיס מים, יש להשאיר את המברשת במיכל עם מים המגיעים עד לקצה שערות המברשת. צביעה על-ידי רולר מחייבת לגלול את הרולר על גבי הקיר בתנועות זיגזג לקבלת כיסוי אחיד של הצבע. כדי לשמור את מגש הצבע "נקי", במקום מזיגת לאחר הצביעה, ניתן לעטוף את המגש בניר אלומיניום או בשקית ניילון לפני הוספת הצבע למגש. את הקירות יש לצבוע בשתי שכבות או לפי הצורך. ניתן להתחיל לצבוע את השכבה השנייה לאחר ייבוש למגע, דהיינו אנחנו מעבירים יד על הקיר והצבע מרגיש יבש ולא משאיר סימן על היד. בזמן הצביעה חשוב שהחלל יהיה מאוורר, מה שיתרום לקיצור זמן הייבוש של הצבע בחורף, אך יזרז את זמן הייבוש בקיץ.

לאחר שהצבע התייבש, כל מה שנשאר לנו הוא להוריד את המסקנטייפ, להחזיר את הריהוט וליהנות מהתוצאה של חידוש מראה הבית עם צבע איכותי ועמיד לאורך זמן.

700x350_01

טיפ אחרון חביב ! שמרו את מספר גוון לצביעה עתידית

לאחר הצביעה, חשוב לשמור את מספרי הגוונים ואת סוג הצבע לצורך צביעה עתידית. היום כבר אין צורך לתעד זאת על פתק קטן שככל הנראה יאבד לאורך הזמן. באתר נירלט תוכלו להיעזר בשומר הגוונים הדיגיטלי, המאפשר לכם לשמור את הגוונים שרכשתם לקראת הצביעה הבאה.

נירלוט נעים!